Ceļojumu uz Gruziju un Armēniju bijušais kuldīdznieks, nu investīciju kompānijas Citadele Asset Management vecākais akciju analītiķis Jānis Stukuls izplānoja kopā ar diviem bijušajiem kursa biedriem no Rīgas Ekonomikas augstskolas – Kārli un Harro.
Jānis stāsta, ka viņam patīkot ceļot tieši pa neattīstītajām valstīm, jo tad var piedzīvot citādākas izjūtas: „Ceļojot pa Rietumeiropu, neko īpaši jaunu un pārsteidzošu redzēt neizdodas, vairāk vai mazāk tomēr ir līdzība ar Latviju.”
Bez sevišķas plānošanas
16 dienu ceļojumā puiši devās aprīļa beigās, izbraucot no Latvijas tieši pirms Lieldienām. Nekādi iepriekšēji sagatavošanās darbi netika veikti. Janvārī katrs internetā apskatījies abu valstu skaistākās vietas un tūrisma objektus, ko iekļaut ceļojuma plānā.
Viens no iemesliem, kādēļ trijotne devusies uz Gruziju aprīļa beigās, bijusi doma par vasaras pagarināšanu – tomēr ar karsto laiku un sauli īsti neesot paveicies. Ceļojumā laikā tikai pāris dienas esot bijušas karstas, pārējās puiši staigājuši džemperos un jakās.
„Pirmais iespaids par Tbilisi man bija, ka tā ir krietni vairāk attīstīta, nekā biju gaidījis. Tomēr, kā izrādījās – krietni mazāk attīstīta, nekā Kārlis bija gaidījis,” kuldīdznieks smej. No Gruzijas galvaspilsētas Jānim atmiņā visspilgtāk palicis nesen izbūvētais stikla tilts, kas šķērso upi blakus prezidenta pilij.
Koučsērfings – naktsmāju atrašana

Uz Erevānu trio devās ar sabiedrisko transportu, tas prasījis sešas stundas un izmaksājis ap 10 latu. Tomēr tālāk, iespaidojoties no Armēnijā dzīvojošajiem ārzemniekiem un viņu piedzīvojumiem, puiši pārvietojušies ar stopiem. Jānis stāsta, ka sešus stundu garais pārbrauciens esot bijis interesants Gruzijas un Armēnijas skaisto dabas skatu dēļ – viens no iespaidīgākajiem esot bijis kanjons Armēnijā, kuram autobuss braucis cauri.

Tur naktsmītnes atrastas caur Couchsurfing.org – internetā atrodot vajadzīgo valsti, pilsētu un datumus, piesakoties pie cilvēkiem, kas labprāt uzņem ceļotājus savās mājās. Kaučšērfings darbojas pēc principa, ka cilvēki no visas pasaules norādītajā interneta adresē piedāvā naktsmītnes bez maksas, bet ar domu – ja tev ir izpalīdzēts ar pajumti, arī tu savās mājās savā valstī uzņem citus tūristus. Tomēr noteikumi nav strikti reglamentēti, un tikpat labi var izpalīdzēt arī ar pilsētas izrādīšanu vai vienkārši satikšanos un pusdienām. Jānis gan atzīst, ka visas atrastās naktsmītnes ir piedāvājuši cilvēki, kas arī Armēnijā ir ārzemnieki, nevis vietējie un kas devuši tālākas norādes par citām pilsētām. Interesantas esot bijušas naktsmājas pie kāda ~25 gadus veca irāņa, kas, izrādās, uzņemot visus kaučsērfotājus, kas vien piesakās. Galu galā viņa trīsistabu dzīvoklī uz nakti apmetušies 17 cilvēki, un nakts izvērtusies par jautru ballīti. „Cilvēki tika izguldīti uz visām iespējamajām mēbelēm, taču lielākajai daļai nācās gulēt uz grīdas. Raza (irāņa vārds – aut.) pat ļāva vēl pāris cilvēkiem palikt savā gultā.” Naktī satiktie cilvēki pie irāņa esot dalījušies stāstos, ko katrs dara Armēnijā. Visspilgtāk Jānis atceras divu holandiešu ieceri – tie ar riteņiem braukuši no Nīderlandes uz Ķīnu. Viņi divus mēnešus jau bija pavadījuši ceļojot, plānā ietilpa vēl mēnesis, lai nokļūtu Ķīnā. Iemesls šādam pārbraucienam esot mērķis Ķīnā atvērt konditorejas veikalu, bet pirms tam – iepazīt citas valstis. Holandieši stāstījuši, ka šāds brauciens neesot dārgs – attīstītākās valstīs dienā iztērējot ap 25 eiro, bet mazāk attīstītās – padsmit. Naktis parasti pavadot kaučsērfingā. Dienā nobraucot ap 70 km.
Iepazīstot konjaka kultūru
Erevānā apmeklējuši arī konjaka rūpnīcu Ararats. Šī ir vienīgā brendija ražotne pasaulē, kuras dzērienu drīkst saukt par konjaku par spīti tam, ka vīnogas nenāk no Konjakas (Cognac) reģiona Francijā.

Piknikojot ceļmalās
Arī stopēšana izvērtusies piedzīvojumu pilna. Pirmkārt tādēļ, ka visi cilvēki, kas viņus ņēmuši mašīnās, bijuši ļoti draudzīgi. Lai arī transports reizēm esot bijis uz izjukšanas robežas un kāds no šoferiem izskatījies vēl neatguvies no iepriekšējā reibuma, Jānis atzīst, ka tas esot bijis labākais veids, kā iepazīt vietējos cilvēkus. Viens vīrietis, daloties savos politiskajos uzskatos, izrādījies ļoti prokrieviski noskaņots, tas ceļotājus īpaši ieinteresējis. Tie diskusijas pēc uzdevuši jautājumus un nav mēģinājuši pat īpaši apgalvot pretējo, bet gan pēc iespējas vairāk uzzināt šī gruzīna nostāju. Sarunas gan ar visiem cilvēkiem nācies risināt krieviski, ne angliski, bet tas nav sagādājis grūtības, jo, kā novērojis Jānis, arī paši gruzīni un armēņi krieviski runā ar kļūdām.

Reiz nostopējuši kravas busiņu ar diviem vīriešiem, kas bijuši izteikti neinteliģenti, tomēr draudzīgi. Tie uzaicinājuši ieturēt kopīgas vakariņas, un baltieši piekrituši. Viņi sagādājuši šašliku un alu un pie kādas upes vienkārši devušies piknikā. Savukārt citā reižē, puiši izsalkuši gājuši pa pilsētu un gaisā sajutuši tikko ceptu bulciņu smaržu. Iegājuši pa atvērtajām durvīm, un tik tiešām – ceptuve! Viss izskatījies tik garšīgs, nav varējuši saprast, ko iegādāties, bet laipnā konditorejas vadītāja aicinājusi nogaršot vairākas bulciņas, papildus tam vēl maisā krāmējot visas, kas ciemiņiem garšojušas. Kad jaunieši jau gribējuši maksāt par pilnajiem maisiem, laipnā sieviete nav ļāvusi. Tādu gadījumu, kad izpaudās armēņu vai gruzīnu viesmīlība un draudzīgums, bijis daudz. Arī atpakaļceļā uz Tbilisi nostopēts kāds pāris, ar ko puiši labi sapratušies. Pāris jautājis, vai jaunieši nav izsalkuši, jo paši domājot ieturēt maltīti. Puiši nolēmuši pievienoties, un piestājuši ceļmalas krodziņā. Ceļabiedri pasūtījuši pilnu galdu ar gruzīnu ēdieniem un galu galā nav ļāvuši pat dalīt rēķinu, bet visu uzsaukuši. Jānis teic, ka Kārlis no viņu kompānijas bijis visaizdomīgākais uz gruzīnu armēņu viesmīlības izpausmēm, visu laiku bažījies – vai tik viņus neapčakarēs. „Šķiet, ka viņi pat varētu apvainoties, ja viņu piedāvāto nepieņemtu, ” uzskata Jānis. Vienīgais, kur ceļotāji izjutuši to, ka viņus tiek var apkrāpt, ir bijis taksometros, jo tie pārvadā pasažierus bez skaitītāja un gandrīz vienmēr mēdz uzskrūvēt cenu pat par pusi. Tādēļ esot labi jāzina, kāds attālums jābrauc, un pašiem obligāti jāvienojas par cenu pirms brauciena.
Intervēja: Monta Bitiniece